In-house vs. Marketingbureau: wat past bij jouw bedrijf?

Home » Lead Generation » In-house vs. Marketingbureau: wat past bij jouw bedrijf?

Rogier van der Veen is medeoprichter van Caldera Group en als interim CMO gespecialiseerd in marketing transformaties voor B2B tech en industriële bedrijven. In 24 jaar heeft hij 100+ transformatie-opdrachten geleid en bijgedragen aan honderden miljoenen omzetgroei bij klanten.

Rogier

jan 10, 2024

In deze tijd waarin talent vaak lastig te vinden én te binden is, staan veel bedrijven voor een belangrijk besluit: investeren in een eigen in-house marketingmedewerker of samenwerken met een gespecialiseerd marketingbureau. Beide opties hebben zo hun voordelen en uitdagingen, en de keuze kan een behoorlijke impact hebben op de effectiviteit van je marketinginspanningen. Wij hebben de voor- en nadelen van beide op een rijtje gezet (geheel onafhankelijk mag ik wel zeggen) om je te helpen bepalen welke optie het beste bij jouw specifieke behoeften past.

Voordelen van een eigen marketingmedewerker

  • Diepgaande kennis van het bedrijf: een eigen medewerker kent het bedrijf, de klanten, de ins en outs van het bedrijf en de cultuur. Daarbij komt dat hij of zij natuurlijk alle producten en diensten van haver tot gort kent (toch?). Dat kan op zijn beurt resulteren in een zeer gerichte en relevante marketingaanpak.
  • Directe communicatie: even snel bij Jaap van Sales langswippen om te horen hoe het salesgesprek ging. Of met Marije van productontwikkeling bij het koffieapparaat de aanstaande product- verbeteringen aanhoren.  Werken met iemand binnen de organisatie zorgt voor eenvoudige en snelle communicatie. Dat leidt dan in veel gevallen weer tot snellere besluitvorming en aanpassingen in de aanpak.
  • Aandacht: een eigen medewerker is alleen met zijn of haar eigen bedrijf bezig, zonder de afleiding van andere klanten. Uiteraard zijn er – waarschijnlijk – wel meerdere projecten waar de aandacht over verdeeld moet worden en kan Jaap van Sales (daar is ‘ie weer) even snel tussendoor komen met de vraag “ff snel een brochure te maken voor klant X”. Maar  het is in ieder geval allemaal binnen je eigen bedrijf.

Nadelen van een eigen marketingmedewerker

  • Kosten: ja, dat had je niet gedacht hè? Maar het aannemen van een fulltime medewerker brengt significante kosten met zich mee, inclusief salaris, werkplekdingen en trainingskosten. We hebben zelfs een heel blog gewijd aan de kosten van een marketeer.
  • Beperkte vaardigheden en kennis: natuurlijk zoek jij het schaap met de vijf (liefst zes) poten, maar die zijn er niet. Eén persoon kan nou eenmaal niet expert zijn op alle marketinggebieden, en dat leidt onherroepelijk tot gaten in de benodigde skill set.
  • Minder creatieve input: minder projecten, minder verschillende klanten, minder verschillende opdrachten en dus ook minder gedeelde kennis. Zonder de variatie in perspectieven en invalshoeken die een bureau kan bieden, kan de creatieve input beperkt zijn.

Voordelen van samenwerken met een Marketingbureau

Lees ook: Waarom zou je een bureau voor leadgeneratie inschakelen?

    • Breed scala aan expertises: bureaus bieden een team van experts met een breed scala aan vaardigheden en specialismen. Daarnaast hebben ze toegang tot een netwerk van gespecialiseerde professionals die alles van jouw markt weten of van een heel specifiek medium of tactiek.
    • Kosteneffectiviteit: de vraag die hier eigenlijk beantwoord moet worden is of je die 40 uur die je aan een eigen medewerker gaat besteden wel echt nodig hebt. In veel gevallen kan het inhuren van een bureau kosteneffectiever zijn dan het aannemen van een fulltime medewerker, vooral voor gespecialiseerde campagnes of marketingprojecten zoals leadgeneratie.
    • Nieuwe invalshoeken: bureaus werken met verschillende klanten, wat vaak tot nieuwe inzichten leidt. Wat in markt x werkt, zou ook heel goed in markt y aan kunnen slaan… Daarnaast worden bureaus op hun resultaten beloond (direct of indirect) dus zullen ze moeten blijven vernieuwen en  op de hoogte blijven van de laatste trends.
    • Focus: Jaap van Sales (sorry hoor voor Jaap) die weer even langs komt om vooral toch “ff die brochure te maken”. Marketing krijgt vaak klusjes tussendoor die even snel moeten gebeuren, ook al zijn ze lang niet altijd de meest effectieve of efficiënte. Vreemde ogen dwingen te focussen op wat belangrijk is en dan is het voor een bureau makkelijker nee zeggen. In het uiterste geval dreigen we met een dikke factuur… Dat zal Jaap leren!

    Nadelen van samenwerken met een Marketingbureau

      • Minder voeling met het bedrijf: een bureau heeft tijd nodig om het bedrijf, haar producten en cultuur echt te begrijpen. Dat kan met name in het begin wel een uitdaging zijn.
      • Communicatie en afstemming: communicatie speelt zich wat meer op afstand af, dus werken met een extern bureau vereist meer inspanning op het gebied van communicatie en afstemming van verwachtingen.
      • Kosten: als er geen duidelijke afspraken liggen, kunnen (met de nadruk op kunnen) de kosten bij bureaus behoorlijk oplopen. Helemaal als je Jaap van Sales de vrije hand geeft. Maak dus duidelijke afspraken over output – of mogelijk zelfs resultaten – en kijk of je kan werken met een retainer of vast bedrag per periode.

      Conclusie

      De keuze tussen een in-house marketingmedewerker of een samenwerking met een bureau hangt af van meerdere factoren, waaronder budget, bedrijfsgrootte, en specifieke marketingbehoeften. Een in-house medewerker kan voordelig zijn voor bedrijven die behoefte hebben aan iemand die het bedrijf en haar cultuur echt goed kent en direct beschikbaar is. Aan de andere kant biedt een bureau een brede expertise en is het een goede optie zijn voor bedrijven die op zoek zijn naar flexibiliteit en specialistische kennis zonder de (fulltime) kosten van een medewerker. Uiteraard zijn er ook hybride mogelijkheden. Een part-timer voor het ‘algemene’ marketing werk en een bureau voor specialistische activiteiten zoals leadgeneratie campagnes en marketing automation.

      Bel mij terug

      Kan je niet wachten om te beginnen? Laat dan je gegevens achter en we bellen je zo snel mogelijk terug.

      De 5 fouten die maakbedrijven maken met marketing automation

      1. De tool kopen zonder plan of strategie

      Het meest voorkomende patroon: iemand hoort van marketing automation op een beurs of bij een branchegenoot, koopt een licentie, en verwacht dat de tool het werk doet. Maar een tool zonder plan of strategie is een machine zonder grondstof. Hij draait, maar er komt niets uit. Voordat je een tool aanschaft, moet je weten: wie zijn je ideale klanten, wat is hun koopproces, en welke content hebben zij nodig om van ‘onbekend’ naar ‘afspraak’ te komen.

      2. Generieke content inzetten

      ‘Ontvang onze nieuwsbrief’ is geen campagne. Maakbedrijven die marketing automation succesvol inzetten, maken content die specifiek is voor hun markt. Niet ‘de 5 trends in B2B marketing’, maar ‘hoe machinebouwers hun offerteproces verkorten van 3 weken naar 3 dagen’. Hoe specifieker, hoe beter het werkt. Jouw prospects willen geen generiek marketingverhaal. Ze willen weten hoe jij hun probleem oplost.

      3. Sales niet betrekken

      Marketing automation werkt alleen als sales weet wat marketing doet en vice versa. Als marketing leads doorstuurt die sales niet herkent of niet wil opvolgen, heb je geen automation-probleem. Je hebt een alignment-probleem. Definieer samen: wanneer is een lead ‘warm’ genoeg? Wat is een gekwalificeerde afspraak? Hoe snel moet sales opvolgen? Zonder die afspraken wordt automation een eiland.

      4. Te veel willen automatiseren in een keer

      Begin niet met 15 workflows, 8 e-mailopvolgtrajecten en een volledig lead scoring model. Begin met een ding: de opvolging van beurscontacten. Of de reactivatie van slapende klanten. Bewijs dat het werkt, meet het resultaat, en bouw dan uit. Een simpele workflow die 14 afspraken oplevert is meer waard dan een complex systeem dat niemand begrijpt.

      5. Niet meten wat ertoe doet

      Open rates en click rates zijn leuk, maar ze betalen geen rekeningen. De enige metrics die ertoe doen voor een maakbedrijf: hoeveel gekwalificeerde afspraken heeft automation opgeleverd, wat is de pipeline-waarde van die afspraken, en hoeveel daarvan is omzet geworden. Als je die drie dingen niet kunt beantwoorden, meet je het verkeerde.

      Hoe marketing automation wel werkt voor maakbedrijven: de aanpak

      Bij Caldera Group hanteren we een aanpak die specifiek is ontwikkeld voor industriële bedrijven. Geen generiek SaaS-playbook, maar een methode die rekening houdt met lange salescycli, technische producten en beperkte marketingteams.

      Stap 1: Contacten activeren, niet bij nul beginnen

      De meeste maakbedrijven hebben al honderden contacten in hun systemen. In het CRM, in Outlook, in Excel-bestanden van beurzen. Het probleem is niet dat ze geen contacten hebben. Het probleem is dat niemand er structureel iets mee doet.

      Wij beginnen bij die bestaande data. Bij een van onze klanten haalden we 400 beurscontacten uit drie jaar op, waarvan er 340 bruikbaar bleken na opschoning en verrijking. Binnen 90 dagen resulteerde dat in 14 gekwalificeerde afspraken per maand. Niet door nieuwe leads te genereren, maar door bestaande contacten te activeren. Dat is het principe van De Grondstof: verwerkte, bruikbare commerciele grondstof voor de machine die we daarna bouwen.

      Stap 2: SharpSpring of vergelijkbaar platform inrichten

      Wij werken met SharpSpring (nu Constant Contact Lead Gen & CRM), maar de principes gelden voor elk marketing automation platform. De inrichting omvat: CRM-koppeling, websitetracking, lead scoring op basis van gedrag en profiel, e-mailopvolging voor nurturing, en automatische notificaties naar sales bij warme leads.

      Belangrijk: wij richten het platform in. De meeste maakbedrijven hebben geen interne marketing automation specialist, en dat is ook niet nodig. Wij beheren het systeem, jij levert de input.

      Stap 3: Eerste campagne live binnen 2 weken

      Geen maanden plannen maken. Binnen twee weken na kickoff draait de eerste activatiecampagne. Typisch is dat een reactivatie van slapende contacten of een gestructureerde opvolging van recente beurscontacten. De eerste resultaten (opens, clicks, en vooral: afspraken) zijn zichtbaar binnen 30 dagen.

      Stap 4: Meten, optimaliseren, uitbouwen

      Na de eerste campagne meten we wat werkt en wat niet. Welke segmenten reageren? Welke content converteert? Welke contacten zijn klaar voor sales? Op basis van die data bouwen we de automation uit: meer segmenten, meer workflows, always-on campagnes die structureel draaien.

      Wat kost marketing automation voor een maakbedrijf?

      Eerlijk antwoord, want daar houden wij van: het hangt af van je startpunt en je ambitie. Maar hier zijn realistische ranges:

      Een marketing automation platform kost tussen de 200 en 600 euro per maand voor een maakbedrijf met 1.000 tot 10.000 contacten. Dat zijn de licentiekosten. Maar de tool alleen doet niets. Je hebt iemand nodig die het inricht, de campagnes bouwt, en de resultaten analyseert.

      Bij Caldera Group starten trajecten via De Kickstart op 3.500 euro per maand voor 3 maanden. Dat omvat: data opschoning en activatie, platform-inrichting, eerste campagnes, kwalificatie van warme leads, maken van afspraken en een dashboard met resultaten. De garantie: je eerste gekwalificeerde afspraak binnen 30 dagen.

      Na de pilot gaan klanten door met De Groeimachine: een structurele retainer vanaf 3.500 euro per maand, inclusief always-on campagnes, continue optimalisatie, en maandelijkse rapportage. Dat is het punt waarop marketing automation geen project meer is, maar een machine die elke maand draait.

      Vergelijk dat met het alternatief: een interne marketingmedewerker aannemen kost onder aan de streep al gauw 5.000 euro per maand aan loonkosten, en dan heb je een persoon die alles zelf moet uitvinden. Geen team, geen playbook, geen systeem.

      Marketing automation is niet voor elk maakbedrijf

      Eerlijkheid voor alles: marketing automation werkt niet voor iedereen. Het werkt als je voldoet aan drie voorwaarden:

      1. Je hebt data.
        Minimaal 200 contacten in je CRM, of beurslijsten, of Outlook-contacten. Zonder grondstof draait de machine niet.
      2. Je hebt een salesteam dat afspraken kan opvolgen.
        Automation levert warme leads, maar iemand moet ze bellen. Als er geen salescapaciteit is, heeft het geen zin. 
      3. Je bent bereid om 3 tot 6 maanden te investeren.
        De eerste resultaten komen binnen 30 dagen, maar het echte vliegwiel draait na 3 tot 6 maanden. Als je na 4 weken wilt stoppen omdat je ‘nog geen ROI ziet’, is dit niet het juiste model.

      Het werkt niet als je minder dan 50 contacten hebt, als je product zo niche is dat er maar 20 potentiele klanten wereldwijd zijn, of als je geen enkel systeem hebt waar contactdata in staat. Dan is persoonlijke acquisitie effectiever dan automation.

      Veelgestelde vragen over marketing automation voor maakbedrijven

      Welke marketing automation tool is het beste voor maakbedrijven?

      Er is geen ‘beste’ tool. Er is een tool die past bij je budget, je teamgrootte en je technische volwassenheid. Wij werken met SharpSpring vanwege de prijs-kwaliteitverhouding, de CRM-integratie en de flexibiliteit. HubSpot is krachtiger maar duurder. ActiveCampaign is eenvoudiger maar beperkter. De tool is niet het verschil. De strategie erachter wel.

      Hoe snel levert marketing automation resultaat op?

      Binnen 30 dagen zijn de eerste afspraken zichtbaar als je begint met bestaande data (slapende klanten, beurscontacten). Het structurele vliegwiel, waar automation consistent afspraken levert zonder handmatig werk, draait na 3 tot 6 maanden.

      Hebben wij intern iemand nodig die marketing automation beheert?

      Nee, niet per se. Wij beheren het platform voor je. Wat je wel nodig hebt, is iemand intern die ruwe content kan leveren (bullets, voice memo’s, rough drafts) en die de kwaliteit van leads kan beoordelen. Dat is typisch de salesmanager of commercieel directeur.

      Wat is het verschil tussen marketing automation en een CRM?

      Een CRM beheert contactgegevens en verkoopkansen. Marketing automation automatiseert de communicatie met die contacten. Je hebt beide nodig. Een CRM zonder automation is een kaartenbak. Automation zonder CRM is een motor zonder stuurwiel. De beste resultaten komen uit integratie: automation voedt het CRM met warme leads, het CRM geeft feedback over welke leads converteren.

      Moeten wij eerst content maken voordat we met automation starten?

      Niet per se. Wij werken met het ‘redigeren en publiceren’ model: de klant levert ruwe input, wij maken het af. Je hoeft geen 20 blogposts klaar te hebben. Je hebt 3 tot 5 goede e-mails nodig, een sterke landingspagina, en een reden om contact op te nemen. Dat is genoeg om te starten. De rest bouwen we gaandeweg.

      Wat als wij al een marketing automation tool hebben maar er niets mee doen?

      Dat is de situatie bij meer dan de helft van de maakbedrijven die wij spreken. Ze hebben een tool, maar niemand gebruikt hem. Wij beoordelen de huidige inrichting, herstellen wat kapot is, en zetten het alsnog aan het werk.

      De volgende stap

      Marketing automation voor maakbedrijven is geen project. Het is een machine. En net als bij elke machine begint het bij grondstof: de data die al in je systemen zit.

      Wil je weten hoeveel commercieel potentieel er in jouw CRM, Outlook en beurslijsten ligt? Begin met de Essentie. Binnen 2 weken heb je een opgeschoonde database en een analyse die laat zien hoeveel contacten er klaar zijn voor activatie. Geen rapport, geen advies, maar brandstof voor de machine die we daarna bouwen.

      Of wil je direct starten met afspraken? De Kickstart levert je eerste gekwalificeerde afspraak binnen 30 dagen. 

      Meer leads genereren? Dat is niet altijd de oplossing

      Meer leads genereren? Dat is niet altijd de oplossing

      Iedereen wil meer leads. Logisch. Je wilt groeien. Je hebt targets. En je salesafdeling is constant op zoek naar nieuwe kansen. Maar meer leads is vaak het verkeerde doel. Sterker nog: in veel gevallen richt je er je hele marketingmachine mee te gronde.Het voelt alsof...

      Lees meer